Po raz 13. „Resursa Obywatelska” zaprasza na Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”, które w tym roku w większości odbędą się w wirtualnej przestrzeni. Organizatorzy od lat przypominają, że dawny Radom był miastem wielokulturowym, a społeczność żydowska w przededniu wybuchu II wojny światowej stanowiła trzecią część mieszkańców naszego miasta. Podczas Spotkań” opowiadamy o historii i wkładzie społeczności żydowskiej w rozwój Radomia i szerzej – Polski. Staramy się skupiać na tym, co przez wieki łączyło w jednym społeczeństwie różne grupy etniczne, ale nie uciekamy także od kwestii problematycznych we wzajemnych relacjach. „Ślad” to płaszczyzna wzajemnego porozumienia, ale także – mamy nadzieję - interesująca artystycznie oraz intelektualnie forma.

 

Program Ślad 2021 - 16-19 kwietnia:

 

16 kwietnia (piątek)

godz. 18.00 – „Stramer” – spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim, prowadzenie: Marcin Kępa (on-line)

Mikołaj Łoziński – pisarz, scenarzysta, fotografik, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu „Polityki”. Autor m. in. książek „Reisefieber”, „Prawdziwa bajka” i „Prezent dla dwojga”. Jego nominowana do Nagrody „Nike” powieść „Stramer” (2019) – o XX-wiecznych losach żydowskiej rodziny z Tarnowa – została wybrana Książką Roku przez „Magazyn Książki”.17 kwietnia (sobota)

godz. 18.00 – „Pokój Jakuba” – spektakl Teatru „Resursa”, reż. Robert Stępniewski (on-line)

„Pokój Jakuba” – nowa wersja spektaklu w wykonaniu działającego w „Resursie” amatorskiego teatru dla dorosłych. Ta sceniczna adaptacja prozy Brunona Schulza jest, jak mówi reżyser Robert Stępniewski, próbą oddania niszczącej pasji i gęstości uczuć w bławatnym sklepie i skromnym domu tytułowego Jakuba, bohatera kilku opowiadań pisarza z Drohobycza. Premiera odbyła się w października 2016 r. Teraz teatr zaprezentuje ostatnią wersję przedstawienia, które było wystawione na Scenie Kotłownia w Teatrze Powszechnym w Radomiu podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. „Pokój Jakuba" był m.in. finalistą XI Ogólnopolskich Prezentacji Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora „Kantoralia”, które odbyły się na jesieni 2020 r. w Wielopolu Skrzyńskim.

 


18 kwietnia (niedziela)

godz. 11.00 – „Dziecko w myśli Janusza Korczaka” – spotkanie z Beatą Niewczas (on-line)

Beata Niewczas – pedagog, animatorka kultury i edukatorka prowadząca warsztaty międzykulturowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Koordynatorka wolontariatu w polsko-ugandyjskiej Fundacji Window of Life tworzącej Dom Dziecka w Masindi w Ugandzie, gdzie spędziła ponad pół roku współpracując z najmłodszymi potrzebującymi wsparcia. Współautorka wydanego przez Fundację Dobra Sieć pierwszego w Polsce „Podręcznika e-wolontariatu

„Dziecko w myśli Janusza Korczaka” – podczas spotkania cofniemy się w czasie do pierwszych dziesięcioleci wieku XX, by wspólnie przyjrzeć się działalności pedagogicznej i społecznej Janusza Korczaka. Spotkanie będzie okazją do pochylenia się nad głównymi założeniami Korczakowskiego spojrzenia na dziecko, które to spojrzenie warunkowało kierunki podejmowanych przez niego na rzecz dzieci inicjatyw. Postaramy się również zastanowić, jakie miejsce ma myśl Korczaka w pierwszych dziesięcioleciach XXI wieku oraz co każdy z nas – rodzic, pedagog, nauczyciel, opiekun – może zatrzymać z niej dla siebie.

 

godz. 14.00 – „Początek Księgi VIII” – happening przygotowany przez VI LO im. J. Kochanowskiego i uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia (plac po dawnej synagodze, ul. Podwalna/Bóżniczna)

„Początek Księgi VIII” – 19 kwietnia 1943 r. rozpoczął się ostatni akt likwidacji warszawskiego getta – wybuchło powstanie w dzielnicy żydowskiej. Dla uczczenia ofiar Zagłady od 2004 r. w tym dniu w polskiej szkole obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości”. Od 2014 r. młodzież i nauczyciele VI LO przychodzą pod pomnik (w tym roku ósmy raz), aby dać świadectwo pamięci o żydowskich mieszkańcach Radomia. Podczas happeningu na placu po byłej synagodze wypowiadane są imiona i nazwiska oraz dane Żydów zamieszkujących przedwojenny Radom, aby nie zapomnieć o ich wkładzie w historię miasta, a przede wszystkim, aby stworzyć międzypokoleniową wspólnotę wielokulturowej ludności małej ojczyzny. Rozbrzmiewające imiona upominają się o pokój i tolerancję na świecie, o walkę z przejawami antysemityzmu i szowinizmu we współczesnym życiu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w niedzielę, 18 kwietnia o godz. 14.00 pod Pomnik Pamięci Żydów Radomia.19 kwietnia (poniedziałek)

godz. 18.00 – „Duszy szeptane tajemnice” – spektakl Teatru Poszukiwań z „Resursy”, reż. Katarzyna Sasal (on-line)

„Duszy szeptane tajemnice” – premierowy spektakl działającego w „Resursie” młodzieżowego Teatru Poszukiwań, wg autorskiego scenariusza Katarzyny Sasal, opartego o teksty Janusza Korczaka („Sam na sam z Bogiem”, „Bezwstydnie krótkie”) i Horacego Safrina („Przy szabasowych świecach”).

 

 

 

Wydarzenia on-line dostępne będą na kanale YouTube „Resursy Obywatelskiej”. Materiały będzie można również znaleźć na Facebooku „Resursy” i stronie internetowej www.resursa.radom.pl

 

 

 

TAK BYŁO W UBIEGŁYM ROKU: